Daleka podróż w bliskie strony

"Bliskie strony" to niewielka firma rodzinna. Powstała z pasji i wielopokoleniowej tradycji czytania książek. Jej założyciele - małżeństwo Iza i Grzegorz Petryccy twierdzą, że prowadzenie własnego antykwariatu i księgarni internetowej jest fascynującą podróżą za ludzkimi pasjami, zarówno tymi opisanymi w książkach jak i tymi, które cechują czytelników.

Wnętrze domu, to głównie półki z książkami poukładanymi tematycznie i według alfabetu. Po środku biura duży stół z laptopem jako centrum dowodzenia. Książki stąd są wysyłane wszędzie: zarówno do kraju jak i za granicę. "Pomysł na tego rodzaju zajęcie przyszedł zupełnie naturalnie" - mówi Iza - "mając swój obszerny księgozbiór udało nam się kilka razy wymienić książkami z przyjaciółmi i znajomymi. To dało nam do myślenia, że pomimo komputeryzacji świata książka  jest wciąż  towarem  poszukiwanym i pożądanym." Istotnym stał się również fakt, że sami wielokrotnie kupowali książki na temat wypraw krzyżowych - tematu, który ich interesuje a nie jest dostępny ot tak od ręki w każdej księgarni. Postanowili dokładniej zbadać możliwości prowadzenia własnego antykwariatu i księgarni internetowej. Dla próby wystawili książki z prywatnej półki. Były to pozycje, do których już nie wracali, których pozbycie się nie było bolesne. Udało się je sprzedać wyjątkowo szybko. "Okazało się, że gdzieś są ludzie, dla których książki - dla nas już nie takie ważne - są potrzebne i cenne" - mówi Grzegorz - "a my dzięki temu, że je komuś sprzedaliśmy daliśmy im nowe życie i wartość." To był dla nich moment zwrotny. Wspierani przez rodzinę i przyjaciół rozpoczęli starania o własny antykwariat. Najpierw projekt graficzny i zbudowanie sklepu w sieci - takiego, który jest przejrzysty i prowadzony na jasnych zasadach. Następnie dokładne opisywanie i fotografowanie książek, żeby każdy kupujący miał pewność, jaki towar kupuje od "Bliskich stron".

 

Sami są bardzo oczytani i nie mają problemów z opisywaniem i wybieraniem książek do sprzedaży. "Pochodzimy z pokolenia ludzi, dla których książka jest tym, czym dla obecnej młodzieży jest telefon komórkowy i internet." - mówi Iza - "Jest zawsze pod ręką, w kieszeni, w torbie, podczas podróży i na stoliku nocnym. Jak towarzysz, najlepszy przyjaciel, dla zabicia nudy i ucieczki od codzienności." Na szczęście w Polsce jest wciąż wielu miłośników tradycyjnej książki, którzy dużo czytają i kolekcjonują dzieła swoich ulubionych autorów. To właśnie do nich jest skierowana oferta sklepu. Dziś "Bliskie strony" to miejsce, do którego wpływają książki z całej Polski.  Grzegorz i Iza poszukują ich, negocjują zasady przejęcia od właścicieli. "Ludzie sprzedają książki z różnych powodów." - mówi Grzegorz - "Za każdą transakcją idzie jakaś historia. Niektórzy robią miejsce na półkach na nowe pozycje, inni mają małe mieszkania i optymalizują swoją przestrzeń. Są również tacy, którzy potrzebują po prostu gotówki. Najtrudniejsze są jednak historie, gdy w nasze ręce jest oddawany księgozbiór czyjejś bliskiej osoby, która zmarła. Mamy świadomość, że przekazana nam literatura to kawałek czyjegoś życia, w którym mieszczą się jego radości i smutki, głośne szepty i ciche kłótnie. To nakłada na nas wyjątkową odpowiedzialność". Wszyscy sprzedający mogą liczyć na to, że właściciele "Bliskich stron" zajmą się ich książkami z należytym szacunkiem i wkrótce znajdą one nowych właścicieli, którym ponownie  przyniosą radość. Bo to właśnie dzięki czytaniu mamy szansę na dalekie podróże w "Bliskie strony".