• brak w sklepie

Figura w rzeźbie polskiej XIX i XX w.

Zdając sobie sprawę z tego, że "pod figurą" można rozmyślać o przeróżnych sprawach, zdecydowaliśmy się zawęzić nasze penetracje do rzeźb przedstawiających wizerunki, choćby nawet bardzo umowne i efemeryczne, istoty żywej...

EB2
69,00 zł
Brak podatku
brak w sklepie

Zdając sobie sprawę z tego, że "pod figurą" można rozmyślać o przeróżnych sprawach, zdecydowaliśmy się zawęzić nasze penetracje do rzeźb przedstawiających wizerunki, choćby nawet bardzo umowne i efemeryczne, istoty żywej. Postawiliśmy sobie zadanie skonfrontowania dawnych i współczesnych posągów, w celu umożliwienia widzom refleksji na temat ewolucji prądów i tendencji w rzeźbie figuralnej oraz określenia własnego stosunku do propozycji poszczególnych rzeźbiarzy. Naszym celem było przeprowadzenie pewnego rodzaju "wykładu" o sztuce lat minionych, ale zarazem i postawienie pytań o związek współczesnej rzeźby z tradycją oraz o przyszłość figury w twórczości artystycznej.

[z okładki]

Książka jest pokłosiem wystawy o takim samym tytule zorganizowanej w Zachęcie.

W tematykę rzeźby figuratywnej wprowadzają dwa interesujące eseje Aleksandry Melbechowskej-Luty i Piotra Szuberta. Dalej katalog przedstawia przegląd dzieł rzeźbiarskich spod znaku figury, wśród których znajdziemy prace takich twórców jak Antonio Canova, Xawery Dunikowski, Magdalena Abakanowicz, Jakub Tatarkiewicz czy Jan Woydyga.

Uwagi: nowa.

EB2

Dane

autor
Joanna Chrzanowska-Pieńkos (red.)
okładka
miękka
ISBN
8387587230
wydawnictwo
Galeria Sztuki Współczesnej Zachęta
rok wydania
1999
liczba stron
308
numer wydania
1
szerokość produktu
14
wysokość produktu
19,5
grubość produktu
2,4
waga
0,65
język
polski
stan
bardzo dobry
zbiór
BS/EB2