Nowy produkt
Ostatnie egzemplarze!
Data dostępności:
Bibliografia Stanisława Ignacego Witkiewicza Wol. 1: 1885-1989; Wol. 2: 1990-2019
Ostatni tom Dzieł zebranych Witkacego to praca ogromna, pionierska, bezprecedensowa: bibliografia wszystkich jego utworów literackich (powieści, dramatów, wierszy), pism estetycznych i filozoficznych oraz listów. Odnotowano dostępne dokumenty biograficzne oraz dane dotyczące recepcji w kraju i na świecie. Osobny dział poświęcony jest recepcji twórczości Witkacego w nowych mediach. Pisze prof. Janusz Degler: „Obecność Witkacego od ponad półwiecza jest […] obecnością zwielokrotnioną i wieloraką. Jest to obecność dramaturga i malarza, powieściopisarza i teoretyka sztuki, filozofa i fotografa […]. Odkrywamy raz po raz odbicia Witkiewicza, które zmieniają się i opalizują nowymi znaczeniami w zależności od aktualnego kontekstu, ale jego prawdziwa twarz pozostaje tajemnicą”.
[Wydawca]
Uwagi: nowa w folii.
Symbolizm i symbolika w poezji Młodej Polski. teoria i praktyka.
Sentymentalizm i preromantyzm. Studia inedita z literatury porozbiorowej 1795-1822
Nie powinien przysyłać syna. Etyczne i metafizyczne aspekty twórczości Zbigniewa Herberta
"Literatura polska" obejmuje dzieje piśmiennictwa narodowego od jego początków do epoki pozytywizmu. Opracowana została przez zespół pracowników Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego...
Osobowość i poetyka. Szkice o literaturze polskiej XX wieku. Tom 2
Literatura dla dzieci i młodzieży w latach 1945-1970, tom II
Przedziwny świat. Szkice z dziejów literatury niemieckiej.
Słownik obejmuje około 3 000 haseł osobowych (bohaterów lit. polskiej i obcej) z ponad 600 utworów i twórczości blisko 350 autorów.
Przewodnik teatralny. Dramat polski T. 1
Struktura nowoczesnej liryki : od połowy XIX do połowy XX wieku
(...)Na kartach tego spisanego zachwycającym językiem traktatu występuje ponad pięciuset twórców i twórczyń słowa. Parandowski daje nam syntezę ich warsztatu, idei, stylu życia i pracy, marzeń, lęków, obsesji...
Podstawowy podręcznik adresowany do studentów kierunków humanistycznych szkół wyższych.
"Opowieści o powieści" przedstawiają pisarzy z różnych pokoleń, znanych i mniej znanych, starszych i młodszych, takich, którzy ucierpieli po transformacji lub nie ucierpieli a jest ich dwóch i może są oni najważniejszymi ogniwami tej powieści – Wiesław Myśliwski i Janusz Głowacki.
Słownik symboli. Gimnazjum i liceum
Historia literatury polskiej od średniowiecza do pozytywizmu.
Zamieszczone w tej książce referaty zostały wygłoszone na konferencji naukowej zorganizowanej wspólnie przez Komitet Nauk o Literaturze Polskiej i Instytut badań Literackich PAN, która odbyła się w dniach 18-22 listopad 1974 r. w Warszawie.
Osobowość i poetyka. Szkice o literaturze polskiej XX wieku. Tom 1
Słownik ten jest skierowany przede wszystkim do uczniów gimnazjów, liceów ogólnokształcących i profilowanych, techników. Przyda się także nauczycielom. Książka przedstawia około 1000 postaci...
Słownik terminów literackich. Omówienie epok. Zrozumiałe definicje. Największy wybór terminów
Zbiór szkiców znakomitego krytyka i historyka literatury składający się głównie z zagadnień twórczości współczesnej oraz jej rodowodów z okresu Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego.
Rodowód. Studia nad socjalistyczną krytyką literacką w Polsce do roku 1918
Autorzy naszych lektur. Szkice o pisarzach współczesnych
Zanim powstanie panorama (Wobec literatury polskiej na emigracji)
Od czystej formy do literatury faktu. Główne teorie i programy literackie XX stulecia.
Praca zbiorowa pod redakcją Jana Majdy.