Przeglądanie zasobów...
Wspomnienia, spisane w wieku dojrzałym, obejmują tylko część jej drogi artystycznej, do powrotu z pierwszego tournée po Ameryce Północnej.
Opracowanie, wstęp i komentarz Hanna Kirchner.
“Tę książkę napisał uczeń o mistrzu i przyjaciel o przyjacielu. Stąd jej ujmujący, osobisty ton. I chociaż ta książka-pamiętnik, książka-wspomnienie jest w zasadzie zapisem dokumentalnym, to czyta się ją jak powieść...
“Tę książkę napisał uczeń o mistrzu i przyjaciel o przyjacielu. Stąd jej ujmujący, osobisty ton. I chociaż ta książka-pamiętnik, książka-wspomnienie jest w zasadzie zapisem dokumentalnym, to czyta się ją jak powieść...
Jej książką najpiękniejszą, w której tradycja łączy się ze zrozumieniem dnia dzisiejszego i spojrzeniem ku przyszłości, jest „Europa w rodzinie”. W niezwykłej rodzinie.
Jej książką najpiękniejszą, w której tradycja łączy się ze zrozumieniem dnia dzisiejszego i spojrzeniem ku przyszłości, jest „Europa w rodzinie”. W niezwykłej rodzinie.
Pamiętniki hrabiny Genlis Stéphanie Félicité du Crest de Saint-Aubin (1746-1830) francuskiej pisarki...
Pierwszy tom z 2-tomowego wydania najlepszych pamiętników obrazujących polskie przemiany po 1989 roku i stosunek do trzeciej niepodległości. Wstęp prof. Henryk Samsonowicz.
« Abel est nomade, berger, Caïn sédentaire, cultivateur. Le berger symbolise la veille, sa fonction est un constant exercice de vigilance : il est éveillé et il voit. Nomade, il est sans racines, il n’est jamais indigène mais toujours de passage. » Ainsi s’ouvre le livre de Pascal Wick...
Dziennik Jerzego Zawieyskiego.
Nie ma w tej powieści ani wartkiej akcji, ani dramatycznych spięć. Jest wewnętrzny monolog, spowiedź prowadzona na 329 stronach, która jednak ani przez chwilę nie nuży. Przeciwnie...
Ksiądz w Belwederze. Okruchy wspomnień ks. kapelana Prezydenta. Tom II: 1992
Listy pisarza-futurysty, piewcy radzieckiego systemu, do swojej przyjaciółki, kochanki i muzy Lili Brik. Ich romans i korespondencja trwały przez 15 lat, aż do śmierci poety.
Aleksander Ziemny, pierwotnie Aleksander Keiner (ur. 11 czerwca 1924 w Krakowie, zm. 12 września 2009 w Warszawie) – polski poeta, prozaik, reportażysta, tłumacz literatury pięknej z języka angielskiego, rosyjskiego, ukraińskiego i hebrajskiego.
Stanisław Biskupski dokonał wyboru wspomnień z pamiętników nauczycielskich. Nie są to wspomnienia z gwarnych sal szkolnych, z bibliotek czy boisk, lecz z pól bitewnych II wojny światowej...
Miejsce na Ziemi. Szkice warszawskie
Moje wspomnienia w emigracji - od roku 1831 do 1854 spisane w Marsylii.
Na barykadach Warszawy. Pamiętnik podchorążego Nałęcza
Na barykadach Warszawy. Pamiętnik podchorążego Nałęcza
Natura, podobnie jak i wcześniej wydane Fantomy, to właściwie dwie części jednej księgi poświęconej polskości. A przede wszystkim jej miejscu w świecie i próbie określenia, czym w końcu we współczesnych warunkach ma być ta polskość.
O własnych siłach. Kartki z prywatnego archiwum 1921-1939
Od Morza Białego przez bagna tundry i lasy tajgi do bezkresnej Kołymy, przez kraj Ałtajski i stepy Kazachstanu, wspomnienia z zesłania.
Ogień pałającej miłości w śmiertelnym zagrzebiony popiele albo Ciekawa introspekcyja w życie Augusta II niegdy króla polskiego etc. przedtem francuskim, niemieckim a teraz polskiej ręki krzesiwem wzniecony.
Pamiętnik adiutanta Marszałka Piłsudskiego. Major Mieczysław Bohdan Lepecki (1897—1969) był adiutantem Marszałka Józefa Piłsudskiego w latach 1931-35. Okres ten opisał w swoim pamiętniku, który został wydany dopiero w 1987 roku (wydanie zostało wstrzymane ze względu na wybuch wojny).
Pamiętnik Anastazji P. Erotyczne Immunitety. Dość słynne i bulwersujące wspomnienia ... polskiej kurtyzany.
Książka ta jest nie spotykanym źródłem wiedzy o ostatnich dziesiątkach lat XIX wieku i pięciu dziesiątkach lat XX wieku. Nieżyjąca już dzisiaj autorka, córka chłopa pańszczyźnianego, przeżyła pierwszą wojnę światową, była świadkiem Wielkiej Rewolucji w Rosji, opisała dzieje drugiej wojny światowej oraz czasy powojenne.
Znakomity pamiętnik z życia kresowego na Ukrainie XIX w. w guberni wołyńskiej i kijowskiej, który wywołał wiele towarzyskich i obyczajowych kontrowersji wśród miejscowej szlachty.
Wspomnienia Katarzyny Ii obejmują lata 1744-1759, kiedy to jeszcze była wielką księżną. Spisywała je u schyłku życia, z myślą o swoich następcach na tronie.
Publikacja zwycięskich prac konkursu na pamiętniki chirurgów, ogłoszonego w roku 1966 przez redakcję czasopisma "Polityki" wspólnie z wydawnictwem "Czytelnik" i redakcją miesięcznika "Żyjmy dłużej".
“Pamiętniki” ukazały się w 1824 roku. W ciągu trzech lat osiągnęły dziesięć nakładów, zapewniając autorowi miejsce w Akademii Francuskiej.
Piłsudski i sanacja w oczach przeciwników. Sądy i świadectwa współczesnych. Wybór z pamiętników i publicystyki.
Rozświetlona jama. Dziennik sanatoryjny to podróż w głąb ciała i opowieść o cierpieniu, chorobie i tajemniczych związkach snu, rzeczywistości oraz pisania. Tworzone jako zamknięcie „trylogii choroby”, ostatnie dzieło Maxa Blechera...
Urywek pamiętnika spisany przez Józefa Ignacego Kraszewskiego.