Używane
Ostatnie egzemplarze!
Data dostępności:
Imię towarzyszy człowiekowi jak nieodstępny cień przez całe życie i pozostaje w sercach bliskich nawet wtedy, gdy człowieka już nie ma. Czy ma ono wpływ na charakter i losy tego, kto je nosi? Różne są na ten temat opinie... Ale jedno jest pewne: same imiona przeżywają zmienne koleje, raz są niezwykle modne, to znów nikną w pomroce dziejów, aby odrodzić się niespodziewanie po wielu, wielu latach i nabrać nowego blasku. Ten blask nadają im ludzie, którzy wsławili się jakimiś godnymi czynami czy po prostu mieli szczególnie bujne i ciekawe życie.
I właśnie o takich ludziach, o zasłużonych, sławnych czy z jakiego bądź innego powodu głośnych kobietach traktuje ta książka. Poszczególne sylwetki przedstawione zostały w dwunastu szkicach, opatrzonych najczęściej nadawanymi w naszym kraju imionami: Ewa, Anna, Barbara, Elżbieta, Helena, Jadwiga, Katarzyna Krystyna, Małgorzata, Maria, Wanda, Zofia.
Większej wyrazistości i wiarygodności tych mini-portrecików mają służyć cytowane licznie fragmenty utworów literackich, czasem rzadko dostępnych, a czasem nawet nieznanych.
uwagi: na 1/2 grzbietu naderwany front okładki
Wielu wybitnych przywódców religijnych występuje w historii jako "twórcy" i "założyciele" religii. Wprawdzie nie wszystkie, nawet wielkie religie powołują się na pewnych ludzi jako swych "założycieli", ...
Wspomnienia lekarza wojskowego, pełniącego w czasie wojny służbę najpierw w Kresowej Brygadzie Kawalerii, a następnie w okupowanej i powstańczej Warszawie.
Pamiętniki jednej z najważniejszych postaci z II wojny światowej. W wersji nieocenzurowanej nieocenione źródło historyczne.
Jak wyglądał świat radzieckiej nauki?Kim byli, jak żyli i pracowali badacze uwikłani w stalinizm?Jak udawało im się pełnić obowiązki badawcze pomimo osobistych traum?
Książka "Karol Wojtyła. Opowieść o świętości", przedstawia obok faktów z niezwykłego życia Papieża-Polaka, także problemy współczesnego Kościoła katolickiego. Jan A. Fręś starał się w niej zachować równowagę pomiędzy popularną opowieścią biograficzną oraz zagadnieniami z dziedziny filozofii, teologii i nauki społecznej.
Ogień pałającej miłości w śmiertelnym zagrzebiony popiele albo Ciekawa introspekcyja w życie Augusta II niegdy króla polskiego etc. przedtem francuskim, niemieckim a teraz polskiej ręki krzesiwem wzniecony.
Dziennik. Pamiętniki z życia literackiego
Synowie Napoleona. Część II. Aleksander Walewski
Dzieła wybrane pod redakcją Juliana Krzyżanowskiego.
Pokolenie młodych dyplomatów polskich okresu przedwojennego i wojennego przeżyło wiele z wysokim stopniem świadomości politycznej i społecznej.
Bogini z tygrysem. Wspomnienie o Kaszmirze
Historia od strony alkowy.
Dzisiaj trzeba wybrać. O potędze Maryi, walce duchowej i czasach ostatecznych rozmawia Tomasz P. Terlikowski
Zapiski dziennika literackiego, składające się obecnie na dwutomowe wydanie książkowe przygotowanie jeszcze za życia wielkiego pisarza ( zmarł 20 IV 1983 r. ), są wyborem tekstów publikowanych w tygodniku "Litaratura" w ciągu siedmiu lat - od końca roku 1972 do grudnia 1979.
Autobiografia znanego aktora amerykańskiego pamiętnego “Greka Zorby” i twórcy wielu innych niezapomnianych ról. Quinn, syn Irlandczyka i Meksykanki, opisuje swoje trudne dzieciństwo i młodość, początki swej pracy w filmie...
Na barykadach Warszawy. Pamiętnik podchorążego Nałęcza
Legendy polskiego sportu, cz.1 - Białe szaleństwo
Ta książka to historia jednego z wyspiarzy. Napisał ją sam, w języku irlandzkim. Okazała się na tyle dobra, że znalazła uznanie na całym świecie, doczekała się wielu tłumaczeń...
Wiele już było świetnych książek o Henryku Sienkiewiczu i wiele jeszcze będzie, ale ta jest wyjątkowa, inna od wszystkich dotychczasowych, owiana specyficznym urokiem - bo napisała ją wnuczka wielkiego pisarza.
Historia błyskotliwej kariery prawnika, a następnie polityka - sekretarza stanu i szefa kancelarii Prezydenta, współautora dzisiejszej Konstytucji, posła, ministra spraw zagranicznych, jednego z liderów SLD.
...Życie w obozie koncentracyjnym, do którego autorka trafiła, mając kilkanaście lat, stanowi jedynie tło opowieści o powrocie do wolności i życia. To długa rozmowa z ojcem, który tam zginął, list pisany po wielu latach...
Lili Palmer, właśc. Lillie Marie Peiser (ur. 24 maja 1914 w Poznaniu, zm. 27 stycznia 1986 w Los Angeles) – niemiecka aktorka teatralna i filmowa pochodzenia żydowskiego. Zdobywczyni Pucharu Volpiego, dwukrotnie nominowana do nagrody Złotego Globu.
Stefan Wyszyński. Pro Memoria, tom IV: 1956-1957. Oprac. Michał Białkowski Spis treści:Michał Białkowski, Wstęp do tomu czwartegoZasady wydaniaRok 1956Rok 1957Wykaz skrótówIndeks osób