Ich czworo

Ich czworo. Tragedia ludzi głupich w 3 aktach - komedia obyczajowa autorstwa Gabrieli Zapolskiej napisana w roku 1907...

WP
1 Przedmiot
6,00 zł
Brak podatku 1-2 dni

Ich czworo. Tragedia ludzi głupich w 3 aktach - komedia obyczajowa autorstwa Gabrieli Zapolskiej napisana w roku 1907, w tym samym roku wystawiona po raz pierwszy we Lwowie, wydana w Warszawie w 1912.

Realistyczna i dobrze ukazująca psychikę bohaterów historia małżeńskiego trójkąta. Akcję poprzedza prolog z udziałem Mandragory, uosabiającej duszę ludzką. Spośród wielu rzeczy złych, które cechują człowieka, do przedstawienia w sztuce wybrano głupotę. Największym jej wcieleniem jest Żona - kobieta, która przez małżeństwo chciała jedynie podnieść swoją pozycję społeczną. Mało inteligentna, nieznająca właściwie podstawowych zasad zachowania, w stałym konflikcie z Mężem, który nie potrafi zapanować nad sytuacją. Punktem kulminacyjnym sztuki jest ujawnienie romansu Żony i jej Kochanka. Jedną z postaci dramatu jest Dziecko, zapominane przez matkę w dorożce, obserwujące zażarte kłótnie rodziców.

[Wikipedia]

Opracował Jan Józef Lipski.

Uwagi: strony fabrycznie nierówne, zażółcone, zakurzone; uszkodzony grzbiet; na wyklejkach "twórczość dziecięca".

WP
1 Przedmiot

Dane

autor
Gabriela Zapolska
okładka
miękka
ISBN
9786308321863
wydawnictwo
Państwowy Instytut Wydawniczy (PIW)
rok wydania
1955
liczba stron
162
numer wydania
1
szerokość produktu
13
wysokość produktu
19,5
grubość produktu
1,2
waga
0,15
język
polski
stan
dobry -
zbiór
BS/WP