Jemen - świat wartości plemiennych

Książka, napisana w przystępny i niezwykle rzeczowy sposób, traktuje o państwie leżącym na „końcu”, a przynajmniej na jednym z „krańców” świata arabskiego, na jego peryferii. Terytorium to po dziś dzień pozostaje uosobieniem społecznego i politycznego podziału...

EB2
1 Przedmiot
28,00 zł
Brak podatku 1-2 dni

Książka, napisana w przystępny i niezwykle rzeczowy sposób, traktuje o państwie leżącym na „końcu”, a przynajmniej na jednym z „krańców” świata arabskiego, na jego peryferii. Terytorium to po dziś dzień pozostaje uosobieniem społecznego i politycznego podziału, który najpełniej ilustruje wyrażenie funkcjonujące w społeczeństwie jemeńskim: „To jest nasze, a to należy do państwa”. Słowa owe w pełni oddają rozłam pomiędzy sferą państwowości i plemienności w Jemenie.
Autor próbuje dokonać swego rodzaju przybliżenia fenomenu plemienności współczesnego Jemenu, ze szczególnym naciskiem na szeroko pojętą relację państwo – plemię. Omawia też obecność tego zjawiska w prasie i literaturze. Niezwykle istotną część książki stanowi przedstawienie arabskiego dokumentu o prawie plemiennym jednego z jemeńskich plemion. Autor analizuje znaczenie symboli uniwersalnych dla całej kultury arabskiej, szczególnie broni i honoru.
XX-wieczna historia Jemenu to dzieje niemal bezustannego konfliktu zbrojnego. Po blisko stu latach niepodległości kraj ten ciągle dręczą te same problemy: trybalizm, sekciarstwo, bieda. Aby zrozumieć dlaczego tak się dzieje, należy ogarnąć skomplikowany układ zależności plemienno-religijnych decydujących o jemeńskiej polityce. Zapewne książka Jakuba Sławka pomoże znaleźć klucz do właściwego odczytania tego zagadnienia.

Uwagi: jak nowa.

Jakub Sławek
EB2
1 Przedmiot

Dane

autor
Jakub Sławek
okładka
miękka
ISBN
9788362331031
wydawnictwo
Ibidem
rok wydania
2011
liczba stron
150
numer wydania
1
szerokość produktu
16,5
wysokość produktu
24
grubość produktu
1,0
waga
0,25
język
polski
stan
bardzo dobry
zbiór
BS/EB2