Używane
Ostatnie egzemplarze!
Data dostępności:
Lata okupacji. Kronika fotograficzna walczącej Warszawy
Stanisław Kopf ps. Malarz (ur. 1924 w Warszawie, zm. 10 maja 2004 tamże) – powstaniec warszawski, kapral podchorąży, autor książek o wydarzeniach i wspomnieniach wojennych, rysownik.
Stefan Klemens Bałuk ps. Starba, Kubuś, Michał Bałucki, Michał Zawistowski (ur. 15 stycznia 1914 w Warszawie, zm. 30 stycznia 2014 tamże) – polski fotografik, fotoreporter wojenny, jeden z 91 cichociemnych – uczestników powstania warszawskiego, generał brygady Wojska Polskiego.
[Wikipedia]
Uwagi: przetarcia na krawędziach obwoluty; pieczątki byłego wł.; blok bdb.
Amerykańscy i francuscy przyjaciele „Solidarności”. Reakcje społeczne na „Solidarność” we Francji i w Stanach Zjednoczonych w latach 1980–1989 Seria wydawnicza „Monografie”, t. 169
Okruchy syberyjskiego życia w oczach dzieci zesłańców. Wspomnienia elbląskich Sybiraków
Książka pomocnicza do historii dla zasadniczej szkół zasadniczych. Czasy. Ludzie. Wydarzenia 2 lata 1789-1918
Zbrodnia katyńska w świetle dokumentów – obszerny raport polskiego rządu na uchodźstwie w Londynie poświęcony zbrodni katyńskiej, opracowany przez Józefa Mackiewicza...
“Oddając tę pracę Czytelnikom żywię nadzieję, że ułatwi ona innym, bardziej ode mnie powołanym i rozporządzającym bardziej obfitym materiałem źródłowym przedstawienie już pełnego i niczym nie skażonego obrazu powstania.(...)”
Procesy osób oskarżonych o popełnienie zbrodni niemieckich w Kraju Warty przed polskimi sądami specjalnymi w latach 1945–1946. Tom I
Wybór kronik średniowiecznych.Gall, Mistrz Wincenty zw. Kadłubkiem, Kronika Wielkopolska, Kronika Oliwska, Kronika Krakowska, Janko z Czarnkowa, Kronika Książąt Polskich, Długosz, Kallimach.
W cieniu żelaznej kurtyny. Szwecja wobec Szczecina 1945-1989
Procesy osób oskarżonych o popełnienie zbrodni niemieckich w Kraju Warty przed polskimi sądami specjalnymi w latach 1945–1946. Tom II
Organ ładu i spokoju w rękach demokracji… Aparat bezpieczeństwa w powiecie nowosądeckim w latach 1945–1975.
Rok 1939 w Łodzi i w województwie łódzkim. Losy ludności cywilnej
Zebrane w tomie artykuły dotyczą szeroko rozumianej problematyki nowożytnej historii kultury, historii politycznej i religijnej.
Tak staliśmy się żołnierzami. Opowieści o znanych i nieznanych, radomskich bohaterach wojny polsko-bolszewickiej w latach 1919–1921
Kontynuując swe dawniejsze badania, autor prezentuje refleksje dotyczące staropolskiej tolerancji oraz - na jej tle - stosunku do wyznawców judaizmu, jak również fenomenu trwałej żywotności kultury sarmackiej.
(...)Polskie jachty na oceanach są zbiorem opowieści o wszystkich oceanicznych rejsach polskich żeglarzy w latach 1932-1978 są kroniką naszych sportowych dokonań na oceanach.
Wielopolski uchodził u nas za świetlaną postać, której polska anarchia nie pozwoliła przychylić krajowi nieba. Jeśli popatrzeć od strony faktów, okaże się, że ówczesne społeczeństwo, konspiracji nie wyłączając, skłonne było do daleko idących kompromisów, do umiarkowania, lecz nie za wszelką cenę.
Tysiąc lat dziejów PolskiPrzegląd ważniejszych wydarzeń z historii i kultury. Kalendarium
Doroczny przegląd najważniejszych wydarzeń w Polsce i na świecie, będący kontynuacją Kroniki XX wieku.
Pośmiertne dzieło Konstantego Grzybowskiego, syntetyczne ujęcie dziejów II RP wraz z ich antecedencjami, zadziwia imponującą wręcz znajomością faktów, zjawisk, procesów, ale również niespotykaną przenikliwością w widzeniu ich powiązań, w ich twórczej, nieszablonowej marksistowskiej interpretacji.
Staram się uchwycić w tej książce szary wątek zmagań... króla na polu dyplomacji, ekonomiki i organizacji państwa, nie tracąc jednak z oczu także barwnej nici jego obrosłych legendą romansów, jak również całej sfery bogatego zapewne, ale słabo odzwierciedlonego w naszych źródłach, jego życia prywatnego.
Biała Księga... Romana Koraba-Żebryka, autora monografii Operacja wileńska AK (PWN 1985 i 1988) oraz wielu artykułów naukowych i popularnonaukowych związanych tematycznie z Armią Krajową, zrodziła się z potrzeby chwili.
Zbrodnie sądowe w latach 1944–1989. Konformizm czy relatywizm moralny środowisk prawniczych? Tom II
Popularnie, przystępnie napisane dzieje koegzystencji Polski i Litwy i ich du wiodących narodowości pod wspólnym dachem jednego organizmu państwowego.
W tradycji narodowej zapisał się Sobieski jako "pogromca bisurmanów", jako zwycięzca niezliczonej armii Kara Mustafy pod murami Wiednia. O wiele mniej znane są jego działania zmierzające do umocnienia Polski nad Bałtykiem.
Aparat Bezpieczeństwa na Pomorzu Zachodnim w latach 1945–1956. Organizacja – ludzie – działalność.
Solidarność. Pokojowa rewolucja / Solidarność. Eine Friedliche Revolution. Katalog wystawy
Armia Krajowa w dokumentach 1939–1945, tom II. Czerwiec 1941-kwiecień 1943
Słownik polskich postaci historycznych: władcy, wodzowie, politycy.
Półmrok. Procesy karne w sprawie przestępstw okupacyjnych popełnionych przez chłopów wobec Żydów w województwie krakowskim.
Publikacja zawiera opracowanie dokumentów Franciszka Skwierczyńskiego, który – jako członek prezydium szczecińskiego MKR, a następnie Zarządu Regionu Pomorze Zachodnie i zarazem tajny współpracownik SB – odgrywał w latach 1980–1982...