Nowy produkt
Ostatnie egzemplarze!
Data dostępności:
Dawni mistrzowie. Kultura humanistyczna w kręgu Akademii Krakowskiej doby renesansu
Książka ta jest zbiorem ośmiu studiów. Dwa z nich - pierwsze i ostatnie - publikowane są po raz pierwszy. Pozostałe są mniej lub bardziej przeredagowanymi wersjami artykułów ogłoszonych w ciągu ostatnich kilku lat. Cztery teksty dotyczą autorów działających w pierwszej fazie ruchu humanistycznego w kręgu Akademii Krakowskiej i skupione są wokół takich postaci, jak Konrad Celtis, występujący przeciwko scholastycznemu systemowi nauczania i Janowi z Głogowa jako jego reprezentantowi, wykładający przez jakiś czas w Krakowie śląski uczony Wawrzyniec Korwin (który był uczniem Celtisa) i Paweł z Krosna, pierwszy zwolennik nowego nurtu, który uzyskał oficjalne stanowisko uniwersyteckie. Krąg uczniów Krośnianina reprezentuje Jan z Wiślicy. Kolejne cztery teksty skupiają się wokół związanych z Akademią Krakowską twórców działających w drugiej połowie XVI w.: Grzegorza z Sambora, Benedykta Herbesta (wraz z kręgiem uczniów i przyjaciół) oraz Stanisława Sokołowskiego, również w relacji z uczniami, pośród których wyróżniają się Szymon Szymonowic i Andrzej Schoen.
Wszystkie analizowane w poszczególnych studiach teksty są świadectwem łacińskiej kultury humanistycznej i zamieszczone tu zostały wraz z nimi przeważnie w całości, wraz z moimi przekładami, aby ten zbiór rozważań mógł się stać również zaproszeniem do lektury dzieł dawnych mistrzów.
[z okładki]
Uwagi: nowa.
Dzieje sztuki polskiej panorama zjawisk od zarania do współczesności.
Autor omawia głośne kradzieże znanych i mniej znanych dzieł sztuki – Mony Lisy, Ołtarza Gandawskiego i innych.
Praca poświęcona ruchowi futurystycznemu, od jego narodzin w latach 1905 - 1908, po epilog 1922 - 1945, towarzyszącą mu politykę, filozofię, sztukę, teksty źródłowe.
Książka zawiera krótki opis życia i prac Dominika Merliniego (pierwsze 35 stron). Pozostałą część książki wypełniają czarno-białe ilustracje (zdjęcia, rysunki, plany).
Wprowadzenie w sztukę. Picasso - malarz, rzeźbiarz
250 ilustr. kolor. i cz-b. + mapy diecezji
Dzieje sztuki polskiej panorama zjawisk od zarania do współczesności.
Współczesna rzeźba polska, 11 reprodukcji barwnych, 135 reprodukcji czarno-białych.
Książka opisuje historie najsłynniejszych dzieł sztuki podczas II wojny światowej. Autorzy prezentują w niej losy m.in. "Bursztynowej Komnaty", ołtarza Wita Stwosza w Kościele Mariackim czy "Sądu Ostatecznego" Hansa Memlinga.
Muzea Watykańskie, utożsamiane przez masowych turystów ze Stanzami Rafaela i freskami Michała Anioła w Kaplicy Sykstyńskiej, w istocie oferują kilometry niezwykle interesujących tras zwiedzania o charakterze historycznym i artystyczno-kulturalnym...
The Wawel Tapestries. Verdures - Maria Bernasikowa Gdańsk Silver - Andrzej Fischinger
Joseph Mallord William Turner – angielski malarz, znany przede wszystkim z romantycznych pejzaży. Uważany za prekursora impresjonizmu.
Konstanty Mielnikow - (ur. 22 lipca?/ 3 sierpnia 1890 w Moskwie, zm. 28 listopada 1974 tamże) – rosyjski architekt modernistyczny i malarz, uważany za jednego z głównych przedstawicieli konstruktywizmu.
Krajobraz z tęczą. Sylwetki artystów od Fidiasza do Picassa
Polskie rzemiosło artystyczne. Czasy nowożytne.
Collection Le Grand art en édition de poche. Unesco
Opis 274 obiektów w zbiorach publicznych. Spis treści:Cz. I Broń polskaCz. II Broń obca w rękach polskichCz. III Broń zachodnioeuropejska nabyta w XIX i XX wiekuCz. IV Bron wschodnia nabyta w XIX i XX wieku
W książce tej zostały podjęte zagadnienia związane z tematyką wsi w naszym malarstwie i rysunku od epoki oświecenia do początków XX w., zagadnienia, które wydawały się typowe czy charakterystyczne dla poszczególnych etapów rozwoju sztuki polskiej w tym czasie, dla jej głównych prądów i nurtów.
Często spotykamy się w muzeach i kościołach z dziełami sztuki religijnej, ale nie zawsze potrafimy się zorientować, co właściwie przedstawiają...