• brak w sklepie

Jan Chrystian Kamsetzer - architekt Stanisława Augusta

Nieznaczne przetarcia obwoluty. Zakurzone brzegi stron.

66,00 zł
Brak podatku
brak w sklepie

Jan Chrystian Kamsetzer (właściwie Johann Christian Kammsetzer, ur. 1753 w Dreźnie, zm. 25 listopada 1795 w Warszawie) - polski architekt i dekorator wnętrz pochodzenia niemieckiego, jeden z czołowych przedstawicielu klasycyzmu w Polsce. W swych projektach hołdował zasadom monumentalizmu, prostoty form i precyzji detalu. Był luteraninem.

Kamsetzer był synem piekarza, do 1771 roku studiował na drezdeńskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1773 roku przybył do Warszawy, by pracować na dworze króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Współpracował z Jakubem Fontaną, a potem z Dominikiem Merlinim, przyczynił się m.in. do przebudowy Zamku Królewskiego oraz Łazienki Lubomirskiego. W 1790 roku został nobilitowany. Brał udział w insurekcji kościuszkowskiej, podczas której zdobył rangę kapitana. Zmarł w 1795 roku, pochowany został na cmentarzu ewangelicko-augsburskim.

Z jego dzieł poza Warszawą należy wymienić kościół w Petrykozach, pałac Mielżyńskich w Pawłowicach oraz sarkofag Jana III Sobieskiego w krypcie św. Leonarda na Wawelu. Zajmował się także malarstwem.

 

Dane

autor
Batowscy N. Z., Kwiatkowski M.
okładka
twarda z obwolutą
wydawnictwo
PWN
rok wydania
1978
liczba stron
308
numer wydania
1
przekład
Danuta Ulicka, A.M. Bogdański
wymiary
17x24,5x2,2
waga
0,7
język
polski
stan
db+
zbiór
BS/IAP