Używane
Ostatnie egzemplarze!
Data dostępności:
Monografia prezentuje Wiesława Myśliwskiego jako najwybitniejszego polskiego prozaika przełomu XX i XXI wieku. Argumenty przemawiające za tą oceną dotyczą Kamienia na kamieniu jako epopei chłopskiej będącej jedyną po Panu Tadeuszu polską epopeją narodową oraz rozumienia twórczości dwukrotnego laureata Nike jako wielkie ćwiczenie polegające na podejmowaniu przez zindywidualizowane postaci prób odnajdywania się w życiu przez konfrontację z wszelkimi, personalistycznie doświadczanymi, wpisanymi weń dolegliwościami o charakterze egzystencjalnym, społecznym i historycznym. Praktykowanie tego ćwiczenia przesuwa punkt ciężkości polskiej literatury z tego, co historyczne, wspólnotowe i wieszcze, na codzienność, indywidualność i dialog między instancjami nadawczymi tekstu oraz jego czytelnikami. Najistotniejsza w tym dialogu jest kwestia takiej kreacji postaci w powieściach i dramatach Myśliwskiego, która skupia się na umiejętności przetwarzania sumy życiowych doświadczeń w całość posiadającą sens, czyli Los.Prof. dr hab. Dariusz Kulesza – kierownik Katedry Współczesności i Tradycji Literackiej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku, autor kilku książek. Trzy ostatnie to: Epopeja. Myśliwski, Herbert, Mrożek (Białystok 2016), Całość i sens. Ćwiczenia historycznoliterackie (Warszawa 2019), Kossak-Szczucka. Służba (Łódź 2021).
[Wydawca]
Uwagi: jak nowa.
Słownik terminów literackich. Omówienie epok. Zrozumiałe definicje. Największy wybór terminów
Autorzy naszych lektur. Szkice o pisarzach współczesnych
(...)Na kartach tego spisanego zachwycającym językiem traktatu występuje ponad pięciuset twórców i twórczyń słowa. Parandowski daje nam syntezę ich warsztatu, idei, stylu życia i pracy, marzeń, lęków, obsesji...
Pierwsza encyklopedia literatury polskiej od początku do współczesności ujęta w 5 000 haseł.
Mądrej głowie dość dwie słowie to pasjonujący zbiór esejów z historii naszej literatury, języka i kultury obyczajowej, ukazujący dzieje 513 przysłów ułożonych w porządku alfabetycznym.
Biblioteka Studiów Literackich pod red. Henryka Markiewicz. Z Pism Antoniego Sygietyńskiego, tom II. O tetrze i dramacie. Wybór Tomasza Weissa.
Poznawanie Miłosza. Studia i szkice o twórczości poety
Drugi kot w worku, czyli z dziejów nazw i rzeczy.
Współczesna aforystyka polska. Antologia 1945-1984.
Literatura dla dzieci i młodzieży w latach 1945-1970, tom II
Biblioteka Filologii Polskiej: Seria B. Literaturoznawstwo [BFP]Seria poświęcona jest najwybitniejszym przedstawicielom filologii polskiej XIX i XX wieku, którzy swoimi pracami wnieśli trwały wkład naukowy do badań nad dziejami piśmiennictwa i kultury polskiej.
Polska literatura współczesna. Antologia do użytku szkolnego.
Historia literatury polskiej od średniowiecza do pozytywizmu.
Historia literatury bizantyńskiej. Zarys
Zbiór szkiców o: Norwidzie, Przybosiu, Leśmianie, Czechowiczu, Białoszewskim, Joysie, Antonionim.
Kolejna książka autorki, tym razem opisującej swoje podróże do Wielkiej Brytanii, Norwegii, na Litwę i do Włoch, Szwajcarii, śladami literatury,także polskiej i pisarzy. Piękny język, błyskotliwa narracja i wspaniale przygotowany historyk literatury.
Świat Vincenza. Studia o życiu i twórczości Stanisława Vincenza (1888-1971)
Bertolt Brecht. Drama der Veränderung
Dusza romantyczna i marzenie senne. Esej o romantyzmie niemieckim i poezji francuskiej
Leksykon tematów literackich dla gimnazjów i szkół podstawowych
Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej - Zeszyt Nr 26
Historia literatury polskiej. Alegoryzm - preromantyzm.W tekście liczne kol. i cz-b. il.
Praca zbiorowa pod redakcją Jana Majdy.
Osobowość i poetyka. Szkice o literaturze polskiej XX wieku. Tom 2
Jedno z nielicznych na polskim rynku wydawniczym opracowań poświęconych postaciom literackim. Przedstawiono w nim, oprócz bohaterów lektur obowiązkowych i nadobowiązkowych, także postacie z książek, które niekoniecznie się w szkole omawia...
"Literatura polska" obejmuje dzieje piśmiennictwa narodowego od jego początków do epoki pozytywizmu. Opracowana została przez zespół pracowników Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego...